Çipli Kimlik Kartı Duyuru

Ulubey İlçe Nüfus Müdürlüğü'nün "Türkiye Cumhuriyeti Çipli Kimlik Kartı verilmesi hakkında bilgilendirme duyurusu. 

Kimlik değiştirme işlemi ilçemizde kasım ayında başlayacak olup ücret 15 TL dir.

Kimliği Kayıp vatandaşlar 30 TL. ücret ödeyeceklerdir.

Bu süreçte yeni doğanların kimlikleri ücretsiz olacaktır.  

Kimlikler işlemler tamamlandıktan sonra adreslere kargo ile gönderilecektir.

 

DUYURU METNİ

Mevcut  Nüfus Cüzdanlarının yerine kullanılacak olan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı TCKK 02/01/2017 tarihinde ülkemiz genelinde bütün nüfus müdürlüklerinde vatandaşlara verilmeye başlanacaktır.

İlimiz ve ilçelerinde ise sistemin alt yapısı test edilip hazır hale getirilmiş olup, pilot il kapsamında kimlik kartlarının verilmesine Kasım 2016 ayı içerisinde başlanacaktır.

TCKK; on yıl kullanım ömrüne sahip, polikarbon materyalden oluşan çipli içinde en gelişmiş uluslararası güvenlik ögeleri barındıran bir karttır.

Vatandaşa ait fotoğraf ve biometrik veriler kart üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmiş olup bu işlemden sonra kartın yetkisiz kişilerce yeniden üretilmesi veya içindeki bilgilerin değiştirilmesi imkansızdır. Bu sayede farklı kurum ve kuruluşlarca tam güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecektir.

TCKK üzerinden karta güvenli bir şekilde işlenmiş fotoğraf ve imza örneği ile ilk aşamada taklit ve tahrif edilemeyen güvenli bir kimlik belgesi olup, diğer kurumların ve özel sektörün altyapılarını hazırlayıp sisteme entegre olmasıyla birlikte, bankacılıktan noter işlemlerine, tapu işlemlerinden sağlık sigorta işlemlerine kadar bir çok alanda güvenli doğrulama cihazlarıyla kart içindeki parmak izi, el ayası izi, damar izi gibi unsurlarla biyometrik doğrulamada yapabileceklerdir. Tüm vatandaşların görsel ve biyometrik verileri Genel Müdürlüğümüzün veri tabanında üstün güvenlikli bir şekilde tutulacağından kurum ve kuruluşlar kesin doğrulama yapabilmiş olacaklardır. Ayrıca veriler sayısal değerlere dönüştürülerek tutulacağından vatandaşın TCKK üçüncü kişilerce ele geçerse bile hiçbir şekilde kullanılamayacaktır.

İlçemizde Genel Müdürlükten Başla komutu gelir gelmez halkımıza duyuru yapılacak olup, TCKK başvurusu sırasında vatandaşlar son altı ay içinde çektirilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ile mevcut kimlik kartlarını (eğer mevcut kimlik kartı kayıp ise ehliyet, pasaport, uluslararası evlenme cüzdanı ve avukat kimlik kartı'ndan biri ve muhtarca düzenlenecek kayıp ilmuhaberi) nüfus memuruna ibraz edecektir. 15 yaşını dolduran herkese fotoğraflı kimlik kartı verilecek ancak talep edilmesi halinde onbeş yaşından küçük çocukalrı kimliklerine de fotoğraf işlenebilecektir. TCKK bedeli yasal bildirim süresi içinde doğumu bildirilen çocuklara ücretsiz verilecektir. Değiştirme nedeniyle düzenlenenlerden 15 TL, kayıp nedeniyle düzenlenenlerden 30 TL ücret alınacaktır. Müdürlüğümüzce alınacak başvurular anında Genel Müdürlükçe kişiselleştirilip basımı yapıldıktan sonra kargo ile kişinin adresine teslim edilecektir.

KAYNAK : ULUBEY.GOV.TR

Okunma 1806 defa

Ulubey Haber

  • Aşağı Mahalle Gül Sokak
  • Ulubey / Uşak
  • Tel : +90 505 778 70 24
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Top