Ulubey Genel Bilgi

Ege Bölgesi’nin İçbatı Anadolu Bölümünde Uşak İli’ne bağlı bir ilçe olan Ulubey, 

kuzeyinde Uşak Merkez, doğusunda Karahallı, batısında Eşme, güneyinden Denizli iline bağlı, Güney, Çal, Bekilli ilçeleri ile çevrilidir. 

İl merkezine 30 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 798 km2 olup, 2000 Yılı genel Nüfus sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 20.017’dir. 

İlçe Ege Bölgesi’nde görülen Akdeniz iklimiyle, İç Anadolu Bölgesi’nin iç kesimlerde görülen Karasal iklim arasında ılıman bir geçiş iklimine sahiptir. Kışları karasal iklim kadar soğuk değil, Akdeniz iklimi kadar da ılık değildir. Yıllık ortalama sıcaklık 13.7 C dir. Ocak ayı ortalaması 3.6 C , Temmuz ayı ortalaması 25.3 C. dir.

Bitki örtüsü olarak Akdeniz ikliminin tipik bitki örtüsü olan maki, yer yer kızılçam, meşe ve ardıçlardan oluşan ormanlar, karasal iklimin bitki örtüsü olan bozkırlar görülür. 

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında, buğday, arpa, yulaf, nohut, tütün, haşhaş, üzüm, armut, elma, susam ve fasulye gelmektedir. İlçede büyükbaş olarak; sığır, küçükbaş olarak da; koyun ve keçi yetiştirilmektedir. 

Ayrıca tavukçuluk da yapılmaktadır. İlçede sanayii kuruluşu olarak Henmer Mermer İşleme Fabrikası, İnay Köyü’nde Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin un fabrikası, Opal Deri Fabrikası İlçe topraklarında zımpara taşı yatakları vardır. Ayrıca alüminyum, mangan, diyotomit, mermer ve uranyum rezervleri ile Kışla Dağı altında derin altın yatakları bulunmaktadır. 

Yörede yapılan arkeolojik kazılarda ele geçen buluntu ve kalıntılar yörenin Kalkolitik Çağdan (MÖ.4000 ) itibaren yerleşime sahne olduğunu göstermiştir. 

Osmanlı döneminde stratejik yönden önemli bir bölgede olduğundan Kiçi-Göbek ismi ile tanınmıştır. Bu isim Ulugöbek ve Göbek olmuş, daha sonra Ulubey olarak değiştirilmiştir. 

Kurtuluş savaşı sırasında 20 Ağustos 1920-2 Eylül 1922 tarihleri arasında Yunan işgalinde kalmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra 1953’te Uşak’ın il olması ile Banaz, Sivaslı, Karahallı ve Ulubey Uşak’a bağlı ilçe konumuna getirilmiştir. 

İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında; Sülümenli Köyünde Helenistik çağdan kalan Blaundos, Karacaahmet Köyündeki Kübet, İnay Köyündeki Balçıklı dere, Kervansaray (XVI.yüzyıl), Tarihi taş köprü, 7 oluklu çeşme, Mais, Çırpıcılar Köyündeki Clanuda, Aksaz Köyündeki Hamam, Banaz Çayı üzerindeki Hasköy Asarı bulunmaktadır. 

Ulubey Kanyonu, Aksaz Kaplıcası ile Banaz Çayı üzerinde Hamam Dere Kaplıcası ilçenin doğal güzellikleri ve oluşumlarıdır.

 

  • Aşağı Mahalle Gül Sokak
  • Ulubey / Uşak
  • Tel : +90 505 778 70 24
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Top