Kültür ve Turizm

Ulubey Kanyon Cam Teras

Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hizmete açılan Kanyon Cam Teras Park kapsamında 302 metrekare büyüklüğünde bir kafeterya ve 135 metrekare büyüklüğünde camdan oluşan seyir terası yaptırılmıştır. Cam terasta metrekaye düşen ağırlık 801.2 kg.dır. Camlar 30 mm kalınlığında  ve kurşun geçirmez özelliğe sahiptir.

Blaundos Antik Kent

Blaundos Antik Kenti, Uşak il merkezinin 30 km. güneyindeki Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli köyü sınırları içerisinde yer almakta ve ilçe merkezine 10 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

Ulubey Kanyonları

Ulubey Kanyonu ve Cam Teras

Uşak Ulubey Kanyonu uzunluğu 45 km. ve derinliği 50-170 metre ile Dünyanın Amerika Birleşik Devletleri Arizona eyaletindeki Grand Kanyondan sonra ikinci büyük kanyonudur. Kanyon, Murat Dağı'ndan doğup Büyük Menderes'e dökülen Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca uzanan bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.

Her bir tarafı cennet Türkiye'mizde maalesef böylesine muhteşem bir doğa harikası hala keşfedilmeyi bekliyor. Turizimciler ve gezginler tarafından son zamanlarda yeni yeni keşfedilmeye başlayan Ulubey Kanyonlarında neler yapılır ?

Muhteşem doğa harikasının tadını doyasıya yaşamak istiyorsanız bir hafta sonunuzu ayırıp konaklamalı gezi düzenlemenizi tavsiye ederiz. Ulubey Kanyonunda konaklama varmı sorusunu sorar gibisiniz. Ulubey Kanyonlarında konaklama için uygun fiyatlara Bungalov Evleri bulunmaktadır. Kanyon bölgesine doğa ile bütünlüğü bozmamak adına tamamen ahşaptan yapılan Bungalov Evleri 12 adet bulunmakta. Evlerde konaklama için Televizyon, Klima, Koltuk Takımı ve Banyo mevcuttur. 3 Kişilik bir aile Bungalov Evlerinde rahat kalabilir. Bungalov Evleri her mevsim hizmet vermektedir. Kanyonda güzel bir gece geçirip güneşin doğuşunu izlemeyi unutmayın.

Bungolav Evleri dışında kamp yapmayı seviyorsanız. Kanyonda uygun Kamp Alanı ve Piknik Alanı mevcuttur.

Konaklamalı Ulubey Kanyon Gezisi düşünenler; öncelikle sabah erken saatlerde kanyonda olup gün boyu yerel rehberler eşliğinde Kanyon içerisinde treking, doğa yürüyüşü aktiviteleri yapabilir. Derin vadiler boyunca uzanan uçurumlarda manzara amaçlı yürüyüş, Kanyon vadisindeki dik eğimlerde dağ yürüyüşü ve tırmanış yapabilirsiniz. Asar Tepesine çıkabilirsiniz. Kanyonu sadece görmek değil yaşamanızı tavsiye deriz. Akşamında kamp ateşinizi yakarak doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Cam Teras

Uşak il merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Ulubey ilçesindeki kanyonun turizme kazandırılması için son yıllarda önemli adımlar atılmış ve son olarak yapılan cam teras sayesinde pek çok kişinin uğrak noktalarından biri olmuştur. Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hizmete açılan Kanyon Cam Teras Park kapsamında 302 metrekare büyüklüğünde bir kafeterya ve 135 metrekare büyüklüğünde camdan oluşan seyir terası yaptırılmıştır. Cam terasta metrekaye düşen ağırlık 801.2 kg.dır. Camlar 30 mm kalınlığında ve kurşun geçirmez özelliğe sahiptir.

Ulubey Cam Teras giriş ücreti 3 TL dir. Kanyonun büyüleyici manzarasını Cam Terasa çıktığınızda ayrı bir hissediyorsunuz. Kanyonun eşsiz manzarasını izleyebilmek için en eygun nokta Kanyon'daki cam terastır. Yükseklik korkusu olanları cam terasa çıkma konusunda şimdiden uyarmış olalım. Gemi güvertesi şeklinde bir görünüme sahip olan Cam Terasta Fotoğraf Çekilmeyi unutmayın, sosyal medya paylaşımlarıınızda #ulubeygram ve #ulubeykanyonu hastagimizide unutmazssınız umarım.

Günübirlik Ulubey Kanyon Turu

Ulubey Kanyonlarını günübirlik gezmek isterseniz. Günübirlik Kanyon Turlarını değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Son zamanlarda uygun fiyatlar ile Seyahat Acentaları Günübirlik Kanyon Turları düzenlemeye başlamıştır. Yok ben kendim gezmek istiyorum diyorsanız. Uşak merkez Otogara geldiğinizde. Ulubey Özlem Seyahat'in otobüsleri ile Ulubey Kanyonlarına gidebilirsiniz. Ulubey Özlem Seyahat Otobüs saatlerine buradan bakabilirsiniz. Her gün düzenli otobüs seferleri mevcuttur. Kanyon bölgesine ulaşım oldukça kolaydır.

Kanyon Yöresel Lezzetleri

Memleketimizin her köşesinde olduğu gibi Uşak Ulubeye geldiğinizdede YÖRESEL LEZZETLERİMİZİ tatmanızı tavsiye ederiz. Peki Ne Yenilir?

Uşak Ulubeyde yöresel lezzetlerimiz arasında şefin önerisi olarak Meşhur Tarhana Çorbasını denemelisiniz. Çorba dışında, Döndürme, Ebem Köftesi, Zini Hamursuzu, Demir Tatlısı deneyebilirsiniz.

Ulubey Kanyon Fotoğrafları

View the embedded image gallery online at:
https://ulubeyweb.com/index.php/kultur-turizm#sigProId2c75243944

Ulubey-Banaz kanyonları 500-100 m. genişliğe, 135-170 m. derinliğe ve 40-45 km. uzunluğa sahip olup Banaz, Ulubey akarsuları boyunca uzanmaktadır.
3.zamanın sonlarından 4.zamanın başlarına kadar olan dikey tektonik hareketlerden etkilenmiştir.

  • Aşağı Mahalle Gül Sokak
  • Ulubey / Uşak
  • Tel : +90 505 778 70 24
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Top