Döndürme

Döndürme

Bir çeşit hamur işi yiyecektir. Büyükçe bir sinide 1 sıra hamur içine genellikle ıspanak veya kabak olmak üzere hazırlanan iç ve üzerine 1 sıra daha hamur konularak pişirilir. İsmini hamurun altı piştikten sonra üzerine bir tane daha sini kapatılıp ters döndürülerek pişmesinden almıştır.

MALZEMELER


* un

* su 

* ıspanak ya da kabak

* Kırmızı Biber

* tuz

* sıvı yağ

Bir çeşit hamur işi yiyecektir. Büyükçe bir sinide 1 sıra hamur içine genellikle ıspanak veya kabak olmak üzere hazırlanan iç ve üzerine 1 sıra daha hamur konularak pişirilir.

DÖNDÜRME

ismini hamurun altı piştikten sonra üzerine bir tane daha sini kapatılıp ters döndürülerek pişmesinden almıştır. Eskiden mahalle fırını dediğimiz çalı veya odun yanan kara fırınlarda pişirilen ve tadına doyum olmayan bu lezzetin yapılışına bakalım.

YAPILIŞI

Kulak memesi yumuşaklığında yoğrulmuş hamur, iki parçaya ayrılır. Tepsi büyüklüğünde açılır. Üzeri yağlanır. Çember dıştan içe doğru, ortada birleşmeyen baklava dilimleri biçiminde kesilir. Yeniden katlanır ve açılır.

Tepsi yağlanıp yufka serilir. Üzerine kıyılmış ıspanak, peynir, yağ ve tuz karışımı bolca serpilir. Bir kat yufka daha aynı şekilde hazırlanarak malzemelerin üzerine serilir. Birer fincan sıvı yağ ve yoğurt karıştırılıp, yufkanın üstüne sürülür. Börek sıcak fırında altı ve üstü eşit ölçüde kızarana dek pişirilir ve servise verilir.

  • Aşağı Mahalle Gül Sokak
  • Ulubey / Uşak
  • Tel : +90 505 778 70 24
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Top