Yemek Kültürü

Bükme

Bükme, Anadolu'da yörelere göre isimlendirmesi farklılık gösteren hamur işi börektir. Anodulu'nun pek çok yerinde tüketilir. Ulubey yöresinin bükmesi genel olarak ıspanak, kabak, peynir ve patatesli olarak yapılmaktadır.

Ebem Köftesi

Ebem Köftesi

Çok eskilere dayanan bu köftenin adını ,dövme işini yapan , evdeki babaanne ve ninelerden  almıştır. Bayramlarda ikram edilen ve çok eskiden sahur yemeği olarak yenen köftenin içerisinde ekmek yerine un ekleniyor.

Katmer

Saç üzerinde tahinli ve haşhaşlı olmak üzere iki çeşit yapılır.Hamurun içerisine sonradan konan tahin hamuru tel tel yapar.

Un Helvası

Helva, Türkiye'de ve pek çok Orta Doğu ülkesinde yaygın bir tatlıdır. Helvanın birçok farklı ülkede birçok çeşidi vardır. Amin çorbası olarak da bilinir. Yemekte en son gelir. Türk mutfağında özellikle un helvası, irmik helvası yaygındır. Temel malzemeleri un ya da irmik, yağ, şeker, süt, kaymaktır. 

Zini Hamursuzu

Haşhaşın içine şeker dökülür ve şeker eriyinceye kadar su ilave edilerek karıştırılır. Malzemelerden sert bir hamur hazırlanır.

Tarhana Çorbası

Tarhana Çorbası

Tarhana çorbası günümüzde de hala sevilen çok eski bir yiyecektir ve Türk Mutfağı'nın tanınmış bir yemeğidir.

Döndürme

Döndürme

Bir çeşit hamur işi yiyecektir. Büyükçe bir sinide 1 sıra hamur içine genellikle ıspanak veya kabak olmak üzere hazırlanan iç ve üzerine 1 sıra daha hamur konularak pişirilir. İsmini hamurun altı piştikten sonra üzerine bir tane daha sini kapatılıp ters döndürülerek pişmesinden almıştır.

Demir Tatlısı

Demir tatlısı veya Rosette bir çeşit lokma tatlısıdır. İran, Azerbaycan, İsveç, Finlandiya ve Türkiye'de özellikle Ulubey'de yapılmaktadır. Demir kalıplarla yapıldığından dolayı demir tatlısı adını almıştır.

  • Aşağı Mahalle Gül Sokak
  • Ulubey / Uşak
  • Tel : +90 505 778 70 24
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Top