Demir Tatlısı

Demir tatlısı veya Rosette bir çeşit lokma tatlısıdır. İran, Azerbaycan, İsveç, Finlandiya ve Türkiye'de özellikle Ulubey'de yapılmaktadır. Demir kalıplarla yapıldığından dolayı demir tatlısı adını almıştır.

MALZEMELER

* 4 adet yumurta

* 4 yemek kaşığı nişasta

* Yarım paket kabartma tozu

* 2 bardak un

* 1.5 bardak su

* 1 fiske tuz

ŞURUBU İÇİN

- 3 bardak şeker, - 3 bardak su,  - 10 damla limon suyu

YAPILIŞI

Yumurta, kabartma tozu ve tuzu iyice çırpın. Karışıma 1,5 bardak su,nişasta ve un ilave ederek tekrar iyice çırpın, mikserle çırpmaBu karışımı 10 dk kadar bekletin.

Kızartma kabınıza demir kalıbın üstünü bandıracak kadar sıvı yağ koyun. nıza demir kalıbın üstünü bandıracak kadar sıvı yağ koyun.

Yağı harlı ateşte kızdırın.

Yağın içinde tamamen ısınmış olan demir kalıbı hamura batırın.

(Hamurun demir kalıbın üstüne çıkmamasına özellikle dikkat edin.) Kızgın demir kalıba hamur yapışacaktır, bunu kızgın yağın içine bırakın birkaç saniye kalıbı hiç hareket ettirmeyin.

Çünkü hamur sertleşmeden kalıbı oynatırsanız hamurun şekli bozuk olur. Hamur yağda sertleşmeye başladığında demir kalıbı aşağı yukarı hareket ettirdiğinizde, demirin şeklini alan hamur kalıptan ayrılacaktır, ayrılmazsa çataldan yardım alın

Yağda hamurun iki tarafını da kızartın. Kızaran hamurları kağıt havlu serilmiş bir tepsi üzerine yerleştirin. Demir kalıp hamurdan ayrılınca kalıbı yağın içine batırın ve demir ısındığında aynı işlemleri tekrar edin.

Hazırladığımız hamurdan 27 tane tatlı çıkıyor buz dolabında şerbetlemeden 10 gün saklayabilirsiniz Daha önce hazırlayıp soğuttuğunuz şerbete kızarttığınız hamurları batırıp servis yapın.

Afiyet Olsun.

 

 

  • Aşağı Mahalle Gül Sokak
  • Ulubey / Uşak
  • Tel : +90 505 778 70 24
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Top